A tűz országa, Azerbajdzsán (2021 január)

Azerbajdzsán Európát és Ázsiát elválasztó Kaukázus mentén helyezkedik el. A tűz, a szél és a sárvulkánok országa. Az ország alatti terület tele van olaj- és gázmezőkkel. Itt épült a világ első olajfúró tornya 1846-ban. 



A főváros, Baku Budapestről közvetlen repülőjárattal 3,5 óra alatt érhető el. A repülőjegy ára 15-25 ezer Ft körül mozog. Meglepetésemre a repülő odafele és visszafele is tele volt azeriekkel, magyarok rajtunk kívül szinte nem is voltak, pedig igazán megér az ország egy látogatást. A főváros nagyon fejlett, roppant tiszta és olcsó is. A beutazáshoz vízum szükséges, melyet a konzuli oldalon keresztül online lehet megvásárolni 26 dollárért. 2-3 nap alatt meg is érkezik, tehát nem kell hetekkel korábban beszerezni. Jelenleg a beutazáshoz még oltási igazolásra és PCR tesztre is szükség van. Fizetőeszközük az azerbajdzsáni manat. Bankokban lehet pénzt váltani. Figyelni kell, hogy ebédidőben 13-14 óra között zárva tartanak. 

Összességében 3-4 nap alatt meg lehet nézni a lényeges látnivalókat. Amiket mindenképp látni kell:

Az óváros, mely a világ egyik legrégebbi megmaradt óvárosa.

Maiden torony

Itt található a Maiden torony, melynek tetejéről remek kilátás tárul elénk a városra, valamint a Shirvanshahs palota. A Kaszpi- tenger partján húzódik a több kilométer hosszú Baku boulevard. Ennek közepén található a Mini Velence, a különleges formájú Szőnyegmúzeum és egy virág alakú bevásárlóközpont, a Deniz Mall.
Mini Velence

 
Szőnyegmúzeum

A Szőnyegmúzeumtól siklóval vagy gyalog fel lehet menni a Flame tornyokhoz. Nappal is látványosak, de este még inkább, ugyanis úgy vannak kivilágítva, mintha igazi lángok lennének. A kivilágítások váltják egymást. Egyszer lángok, másszor pedig az azeri zászló jelenik meg.



A tornyok melletti parkban található az Örök Láng emlékmű is, mely a függetlenségért vívott harcban elesett katonáknak állít emléket. A parkból csodálatos panoráma tárul elénk. Az óváros mögött húzódik a híres bevásárlóutca, a Nizam Street. És nem utolsó sorban kihagyhatatlan látnivaló a központtól 6km-re északkeletre fekvő, Zaha Hadid által tervezett Heydar Aliyev központ, mely különféle kiállításoknak ad otthont. Az épület kívülről is lenyűgöző, de érdemes belülről is meglátogatni. A múzeum nagyon interaktív, unatkozásra nincs esély. ;)


Bakut gyalogosan is be lehet járni, de jó a metró- és buszközlekedés is. Nagyobb távokra taxit is igénybe lehet venni. Alkudozás után kedvező áron utazhatunk vele. Szállást az óváros környékén célszerű foglalni. Kettőnknek egy éjszaka reggelivel 25 Euro volt.

A város környéki látnivalókat fel lehet fűzni egy egynapos túrán belül. Sokan szerveznek ilyen kirándulásokat. Akár online is lehet foglalni, de a szállásokon is reklámozzák őket. A leglényegesebb város környéki nevezetességek:

1. Qobustan (Gobustan) sziklarajzai: Bakutól kb. 65 km-re nyugatra fekszik. Igazi kora nem ismert, de 4, akár 8 ezer éves is lehet. Ma ez a terület kopár és sivatagos, de annak idején a Kaszpi-tenger szintje még magasabb volt, így az ősember reggelente könnyedén megmártózhatott benne. Erre utalnak a hajót, csónakot és halakat ábrázoló rajzok is. A program 2-3 órát vesz igénybe, ugyanis a Nemzeti Park bejáratánál egy múzeum fogadja a látogatót, ami bemutatja a világ barlangrajzait és fokozatosan közelít Gobustan történetének ismertetésére. Nem vagyok egy fanatikus múzeumrajongó, de ilyen interaktív kiállítást még sehol sem láttam! A nézőt teljesen bevonják a különféle számítógépes és vizuális élmények által, unatkozni egyáltalán nem lehet. Gyerekeknek is kifejezetten izgalmas.


2. Sárvulkánok: a Gobustani Nemzeti Park mellett helyezkednek el.  Csak száraz időben látogatható és kifejezetten erre alkalmas autókkal. Teljesen veszélytelenek. Az állandó bugyborgást a felszín alól feltörő metángáz hozza létre, ahogy a felette lévő rétegeken áttörve vizet és földet köpködve a felszínre ér.


3. Atashgah, az örök tűz temploma: Bakutól keletre 25 km-re található. Nem egy tipikus templomépület. A zoroasztriánus vallás temploma, mely a világ egyik legrégebbi, ma is létező vallása. Azerbajdzsán területén jött létre és a 16-17. században ez volt az uralkodó vallás a vidéken. Maga a templom a 17-18. században épült. A központi tüzet szintén gázok táplálják. A föld alatti gázréteg alatt olajréteg helyezkedik el. Amikor a környéken elindult az olajkitermelés, a gázréteg lejjebb süllyedt, ezáltal elapadt a tüzet tápláló gázforrás. Azonnal abba is hagyták ezen a vidéken az olajfúró tornyok működtetését. Ma már csak múzeumként működik a templom 1975 óta.


4. Yanar Dag, az égő hegy: szintén gázok táplálják a tüzet. Állítólag az 1950-es években egy pásztor gyújtotta be véletlenül. Azóta ég. Nagy szélbe a lángok akár 3 méter magasságra is felcsaphatnak. Néhány évvel ezelőtt múzeummá alakították és körbekerítették. Leginkább sötétben látványos. Az embernek szinte olyan érzése támad, mintha tényleg a pokol kapujában lenne.


Mindent összevetve, aki érdeklődik a modern építészet és a régi kultúra iránt, annak mindenképp el kell ide egyszer látogatnia. 🙂

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Vietnám 1. rész- 2024. január

Egyiptom (2022 december)

Santorini- 2024. szeptember