Nyugat-Törökország (2023.május)
2023 májusában Törökországban barangoltunk, méghozzá a nyugati part nevezetességeit fedeztük fel egészen Isztambultól Antalyáig. Isztambulban már jártam pár évvel ezelőtt, akkor Kappadókiával kötöttem össze az utat, így most a városra csak egy nap jutott. Jó is, hogy így alakult, mert ott épp elég rossz idő fogadott. Szerencsére utána már nem volt panasz az időjárásra. 😊
Nálam egy utazás ritkán zajlik hidak nélkül. Természetesen itt is átkeltem egyen, mégpedig a ma a függőhidak versenyében trónon "függő" 1915 Canakkale-hídon. 2023 m-es támaszközével méltán uralja az első helyet. 😊
Igazi múltbéli kirándulás volt ez az út. Trójától és Pergamontól kezdve Ephesoson át egészen Aphrodisiásig és Hierapolisig ismerkedhettem az ókori világ ránk maradt kincseivel.
-Trójában a híres ló épp tatarozás alatt állt..... Itt egyébként az ásatások során kiderült, hogy 9 város épült egymásra. Az első még i.e. 3000 körül jött létre, a kilencedik pedik i.e. az első században.
-Pergamon i.e. 4. században jöhetett létre. Egy dombon épült aláfalazott teraszokra. A hellenizmus egyik legfontosabb kulturális központja volt. A domb tetején foglalt helyet a királyi palota, az alsóbb teraszokon pedig a színház, a szentélyek és a könyvtár épülete.
-Ephesos (nekem ez tetszett a legjobban) már i.e. 7. évezredben lakott volt. I.e. 1. században Róma után a Római birodalom második legfontosabb városa lett. A római korban volt a legfejlettebb. Vízvezetékrendszerrel is büszkélkedhetett. A legtöbb ma is látható épület ebből a korból maradt meg.
-Aphrodisias fénykorát szintén a hellenizmusban élte. Leghíresebb épülete Aphrodité temploma, melynek ma már csak maradványai látszanak. Híres szobrásziskola működött itt. Erre utal a rengeteg megtalált márványból készült szobor is.
Aphrodisias után következett az út szerintem leglátványosabb része: Pamukkale és Hierapolis. A fehér mészkőmedencéket a felszín alól feltörő 35 fokos termálvíz hozta létre. Már az ókorban is működött itt gyógyfürdő.
Itt található Hierapolis városa is, vagyis már csak a maradványa. A monda szerint a pergamoni király lánya megbetegedett és semmi nem tudta meggyógyítani. Végül egy orvos tanácsára elhozták erre a termálvizes területre. Mivel a lány meggyógyult, a király várost építtetett a forrás mellé.
Sajnos a vízforrás folyamatosan apad, emiatt a medencék elkezdtek elszíneződni. Ezért bizonyos időközönként más medencékbe terelik a vizet, így mindig más medencék vízzel teltek.
Földrengésveszélyes területen fekszik. Hierapolis városát 1534-ben hatalmas földrengés rázta meg, mely szinte teljesen lerombolta a várost. A 20. században fedezték fel újra és azóta állították helyre a maradványokat. A legjobb állapotban a színház maradt meg, szerintem lenyűgöző!
Utunk utolsó állomása Antalya volt. Maga a város is tartogat különféle látnivalókat. Többek között a Duden vízesést, a Tünektepe libegőt (melynek tetejéről csodás a kilátás), az óvárost a keskeny utcácskáival, a kikötőt és még számtalan érdekességet a környéken. Szóval itt akár több napot is el lehet tölteni és a strandjai is nagyon kedveltek. Ezt most nem sikerült megtapasztalni, az idő még nem volt fürdésre alkalmas, talán majd legközelebb. 😏
Most pedig következzenek a képek. 😊
Megjegyzések
Megjegyzés küldése