Örményország 3. rész- 2024. szeptember

 Örményország 3. rész:

A hátralévő két egynapos kirándulás is rengeteg látnivalót tartogatott.
Az egyik a déli és középső részeket mutatta be, míg a másik a fővárostól északra fekvő érdekességeket tárta fel.
Dél felé az első és legfontosabb állomásunk a 7. században épült Khor Virap kolostora volt, mely közvetlenül a török határ mellett található. Tiszta időben innen tökéletesen látszódik az örmény nemzeti jelkép, a ma már török területen fekvő 5137 m magas Ararát- hegy.
 



 
Ezután Noravank kolostorát néztük meg. Ez egy 13. században épült komplexum, mely egy főtemplomból és egy sírtemplomból áll. A falakat részletgazdag kőfaragások és domborművek díszítik. Kacskarból itt sincs hiány, igazán díszes példányok találhatók itt is.
A templomegyüttes igazi szépségét szerintem az adja, hogy hatalmas vörös színű sziklák között fekszik.
 


 
A nap végére jutott Jermuk városa, mely gyógy-és ásványvizéről híres. Az ország kedvelt turisztikai és egészségügyi központja. A környék tele van tavakkal és vízesésekkel is. A leghíresebb a 70 m magas Jermuk- vízesés. Nem csak nyáron, hanem télen is kedvelt célpont, ugyanis több sípályával is büszkélkedhet.



 
Egy pihentető alvás után megkezdődött az utolsó egynapos programunk, a fővárostól északra eső terület. Az itteni idegenvezetőnk tetszett a legjobban, olyan átéléssel mesélt a helyszínekről, hogy öröm volt hallgatni. Érződött, hogy nem elvégzendő feladatként tekint a munkára, hanem tényleg élvezi még több századik alkalommal is.
Először az ország legnagyobb tavát, az 1900 m magasságban fekvő Sevan-tavat ismertük meg. Partján, egy félszigeten található a 9. században épült Sevanank kolostorkomplexum. Egy dombon áll, ahonnan csodás kilátás nyílik a tóra.
 




Ezután folytattuk utunkat észak felé tovább. A táj egyre hegyesebbé és erdősebbé vált. Ebben az erdős közegben bújik meg Dilijan városka. Faszerkezetű házikóiról is híres. Kedvelt kiránduló-és pihenőhely az örmények és a külföldiek körében egyaránt.
 



 
A nap végére két kolostorkomplexum maradt: Goshavank és Haghartsin. Előbbit egy örmény tudós és teológus (Gosh) alapította a 12. század végén egy földrengésben elpusztult kolostor helyén. Több templomból és kápolnából áll. Kacskarjai hihetetlenül részletgazdagok. A középkorban nem csak vallási, hanem oktatási intézményként is működött. Teológiát, filozófiát és természettudományokat oktattak itt. A tanulóknak melegük nem lehetett, ugyanis télen-nyáron egy nyitott folyosón ülve kellett tanulniuk.
 





A 10. században alapított Haghartsin kolostoregyüttese igazán festői. Az erdő közepén rejtőzik távol mindentől. Elég nehéz is megközelíteni emiatt, mert csak egy keskeny autóút vezet fel hozzá. Nem véletlenül kedvelt esküvői helyszín. Épp mi is belebotlottunk egybe, érdekes volt picit részt venni egy örmény szertartáson.
 



 
 Mindkét nap felejthetetlen élményekkel zárult! 🙂

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Vietnám 1. rész- 2024. január

Egyiptom (2022 december)

Santorini- 2024. szeptember