Bajorország- 2024. december
Bajor hosszú hétvége decemberben: Nürnbergtől Neuburgon és Münchenen át egészen Füssenig és a Neuschwanstein kastélyig kalandoztunk és még egy salzburgi városnézés is belefért.
Karácsonyi vásárokból sehol sem volt hiány, egyik zsúfoltabb volt, mint a másik. Persze az utazást nem ez motiválta leginkább, hanem az egyéb jellegzetes látnivalók, amikből egyáltalán nincs hiány ezen a vidéken.
Első állomásunk Nürnberg volt. Itt a középkori Vár és az óváros a leglátványosabb. Igazi német óvárosról van szó városfallal és a szélén ékeskedő várral. A feltárt leletek alapján az 1000-es években épült és a 15-16. században a német-római birodalom legfontosabb erődjének számított. Sok császár és király megfordult a falai között. Legkülönlegesebb tartozéka a mérnöki csodának számító 50 m mély kút, melyet a 12. században ástak, hogy a vár lakóinak biztosítsák a vízellátást az ostromok idején.
Ezután Neuburg várát látogattuk meg a Duna partján. Szintén középkori, a 10. században épülhetett. 1247-ben a Wittelsbach hercegek kezébe került, akik sokáig laktak is benne. A 16. századig folyamatosan bővítették, míg el nem nyerte mai formáját.
A várak és kastélyok látogatása ezután Münchenben folytatódott, ahol a Müncheni Rezidenciát, a belvárost, a Nymphenburgi kastélyt és a csodaszép városházát néztük meg.
A Müncheni Rezidencia egykori bajor hercegek, választófejedelmek és királyok palotája volt több mint négy évszázadon át. Németország legnagyobb városi palotája. A Wittelsbach család kezdte építtetni 1385-ben. Különböző építészeti stílusokat ötvöz: a reneszánsztól a barokkon és rokokón át egészen a klasszicizmusig. A második világháborúban nagyon megrongálódott, de sikerült helyreállítani. Ennek köszönhetően ma több mint 130 berendezett szobáját lehet megcsodálni.
A Nymphenburgi kastély a 17. században épült és 1715-1918 között a bajor királyok nyári rezidenciájaként működött. Hatalmas épületkomplexum óriási parkkal.
Ezután az Alpok felé vettük az irányt és meg sem álltunk Füssenig és a mesebeli sziklacsúcson álló romantikus Neuschwanstein kastélyig. Neoromán stílusú épület, 1869 és 1886 között építtette II. Lajos bajor király. Teljesen sosem készült el, ugyanis II. Lajos 1886-ban rejtélyes körülmények között meghalt. Ezután kapta mai nevét az épület a király kedvenc állata, a hattyú után. Rajongott Wagner iránt, így operáinak szereplői sok helyen felbukkannak díszítés gyanánt. Egy színházi díszlettervező, Christian Jank tervezte.
Természetesen a kirándulás sem maradhatott el, az innen nem messze fekvő Eibsee tavat is megkerültük, ahol már havas táj fogadott.
Utolsó állomásunk Salzburg volt a Salzach folyó partján. Nevét a középkori sókereskedelemről kapta, ami gazdagságot hozott a városnak. Mozart szülővárosa is egyben. Vára, a Hohensalzburg, mely a 11. században kezdett épülni. Mai formáját a 15. században nyerte el. Egy időben börtönként és katonai raktárként is működött. A vár erejét mutatja, hogy sosem esett el ellenséges támadás során. Tetejéről csodás kilátás nyílik a városra és a dómra.
Igazán élménydús napok voltak és még számtalan más látnivaló is van a környéken, így érdemes többször visszatérni.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése