Szaúd-Arábia 4. rész (2025. január)

AlUlát elhagyva meg sem álltunk Medináig. Az ország igazi arcát itt lehet megismerni igazán! (Valószínű Mekkában még inkább, de azt a várost csak muszlimok látogathatják.) Itt tényleg harapni lehet a vallást a levegőben!
Este érkeztünk ugyan, de még megnéztük az iszlám egyik legjelentősebb mecsetét, a Prófétai mecsetet (Al-Masjid an-Nabavi). Belépni csak muszlimoknak lehet, de kívülről bárki megcsodálhatja. Mi tudatlanul véletlenül még a belső udvaron is átsétáltunk, a kijáratnál derült ki, hogy nem szabad….Épp imára hívás idején értünk oda (másnap délelőtt is) és hihetetlen volt a látvány! Emberek százai rohantak az épület felé, mint akiket megbabonáztak! Az egész udvar tele lett hívőkkel, akik kb. fél órán keresztül teljes szinkronban végezték ugyanazokat a mozdulatokat… Az ima végeztével szétszóródtak, de sokan ott maradtak még éjszakára is. Ücsörögtek, piknikeztek, beszélgettek a szőnyegeken vagy akár aludtak is. 
 

Őszintén szólva elég ijesztő volt látni, hogy a hit ennyire tudja uralni az egyént…
 





 
Eddig nem sokat tudtam erről a vallásról, de ezt az „őrületet” látva kicsit utánaolvastam. Közel 2 milliárd követője van. Legszentebb helye Mekka, ahol Allah (egyetlen isten) küldötte és az iszlám vallás legfőbb prófétája, Mohamed is született 570 körül. A Hira-hegyen jelent meg előtte Gábriel arkangyal, hogy éveken át közvetítse neki Allah szavait. Ezen versek és fejezetek összessége a Korán. Idővel egyre többen kezdték tanait követni és muszlimoknak (belenyugszik Allah akaratába) kezdték magukat nevezni. Ezt a többistenhívő Mekka lakói nem nézték jó szemmel, így 622-ben Mohamed Medinába menekült (ez a hidzsra, a kivonulás). Ekkor kezdődik az iszlám időszámítás. Mohamed Medinában új követőkre talált és lefektette az iszlám alapjait valamint vallási és politikai vezető lett. 630-ban Mekkát is sikerült visszahódítania. Végül 632-ben Medinában halt meg legkedvesebb felesége (Áisa) házában. Itt is temették el, ahol ma a híres medinai mecset, a Próféta Kupolája áll.
Tehát Medina tényleg Mohamed miatt vált ennyire fontossá, viszont a legszentebb hely és fontos kereskedőváros, Mekka már az iszlám megjelenése előtt is zarándokhely volt. Itt áll ugyanis a híres 15*12*10 m nagyságú kocka formájú Kába szentély (a mai Szent Mecset udvarán), melyet még Ábrahám és fia emelt Allah parancsára valamikor időszámításunk előtt. Mohamed idején még pogány bálványokat őriztek benne, de Mohamed próféta megszabadította ezektől a szentélyt és az iszlám szimbólumává tette. Ennek irányába (kibla) kell fordulniuk a muszlimoknak ima közben, hivatalosan naponta ötször. A Kábát belül márvány borítja, kívül pedig aranyhímzéses fekete selyem, melyet évente cserélnek. Délkeleti sarkában 1,5 m magasságban található a 40 cm átmérőjű, tojás alakú szent fekete kő,a Kába kő. A Kába szentély alapkövének számít és mindenféle mendemondák keringenek keletkezéséről. Például az is, hogy az égből hullott az Édenkertbe és Ádám kapta meg, miután Isten kiűzte őt a Paradicsomból, hogy ez a kő nyelje el bűneit… Mivel többször megsérült élete során, így egy ezüst keret tartja össze. Egyesek úgy vélik, hogy egy meteoritdarab, melynek színét magas vastartalma adja.
A mekkai Szent Mecsetet többször átépítették, bővítették, ma egymillió ember befogadására alkalmas! Nem véletlenül, ugyanis évente több millió zarándok érkezik ide (akik a fekete követ is megérintik), ugyanis az iszlám egyik alappillére a haddzs, a Mekkába való zarándoklat. Hivatalos ideje az iszlám holdnaptár utolsó hónapja, de a zarándoklat bármikor elvégezhető, ebben az esetben umra a neve. Ez minden muszlimnak kötelező legalább egyszer élete során, ha megteheti. A Kába szentély hétszeri megkerülésével indul óramutató járásával ellentétesen a fekete kőtől kezdve, miközben Allah nevét kiáltják. Az azonban fontos, hogy nem a Kába szentély vagy a fekete kő az imádat tárgya, hanem Mohamed iránti tiszteletüket fejezik ki vele, aki a szentély átépítésekor a követ a belehelyezte.
A mekkai mecsetben végzett ima százezer máshol végzett imával ér fel, a medinaiban végzett pedig ezer imával.
Ennek a rituálénak a látványa már talán több is lehet, mint ijesztő, így szerintem nem nagy baj, hogy egyéb halandókat nem engednek oda. Ezt tényleg csak egy muszlim értheti meg…. Ráadásul ha ellepné több száz kíváncsiskodó a várost, a hívők kizökkennének a ritmusból és elveszne a szent hely varázsa. Mekka tényleg csak az iszlám hívőknek való.
A körbesétálgatáson kívül még egyéb más furcsa rituálé tartozik a haddzshoz. Számomra a legszokatlanabb és legmegmosolyogtatóbb a zarándoklatot végző férfiak ruhája volt. Nem készültem fel Medinára ilyen téren, így nagyon meglepődtem. A városban ugyanis nagyon sok fehér frottír törölközőbe csavart férfi szaladgál. Az elsőt látva arra gondoltunk, hogy fürdeni megy….na de az utcán a sivatagban, ahol víz sincs? 😃 A sokadik ilyen után gyanússá vált a dolog, hogy a törölköző alatt talán mégsem fürdőnadrág rejtőzik. Hát nem is! Ugyanis nincs alatta semmi! 🙂 Ez a két fehér lepeldarab az ihrám, amit a férfi zarándokok öltenek magukra a zarándoklat elején alapos fürdés után. Az alsó a derékra van erősítve egy övvel, a felsőt pedig a bal vállon valahogy átdobják és megkötik. Kinek jobban sikerül, kinek kevésbé, de olyat nem láttunk, a kivéletlenül elhagyta volna…:) A nőknek ilyen érdekes módon nincs, bármit hordhatnak, ami nem díszes, de az arcukat és a kezüket nem takarhatja.
Ezt egyébként onnan tudom, hogy véletlenül összeismerkedtünk egy San Franciscoban élő férfival, aki lelkesen elmagyarázta, mit is visel magán vagy épp mit nem. 😉 
 

 
Úgy általában mindenhol, de Medinában különösen kilógtam a sorból és még inkább megbámultak az emberek. Hogy álcázzam magam, feltettem a fejemre a sálam, de semmit sem ért. 😃 Ott aztán tényleg minden nő hosszú ruhát vagy köpenyt viselt, különféle színekben származástól függően. 
 
 
Medinában a Próféta mecsetén kívül még számos egyéb mecset is található. Említésre méltó a Masjid Shuhada Uhud mecset, mely egy domb mellett áll. Meglepő látvány volt, hogy százak futottak fel a dombra mindenféle érthetetlen ok nélkül. Kiderült, hogy egy nagyon fontos csata (uhudi) helyszíne ez, ahol a muszlimok a csatát elképzelve lelki visszavonulást élnek át…. A mellette lévő galambok ezreivel teli temetőben pedig Mohamed mártírhalált halt társai nyugszanak. 
 



 
Nem hívő ember számára ez a város tényleg szokatlan és megmagyarázhatatlan, de aki errefelé jár, semmiképp ne hagyja ki!Felejthetetlen élményt nyújt.
Medina után a Vörös-tenger partján fekvő Jeddah nyugalma kifejezetten üdítően hatott. A parti sétányon piknikező családok és a széles pálmafákkal övezett séta-és bicikliút igazán hangulatos volt. Óvárosában végre láttam európai turistákat és átlagos szuvenírboltokat is. A város legjelentősebb látnivalója pedig az Al Tayebat Nemzetközi Városi Múzeum. Az ország történelmét és kulturális örökségét mutatja be. Már maga a négyemeletes épület is lenyűgöző a hagyományőrző rácsos ablakaival és díszes falaival, de ami belül van, az leírhatatlan. Ilyen gazdag gyűjteményt még sehol nem láttam. Órákat el lehet benne időzni. Számomra az egyik legemlékezetesebb program volt az út során. 
 











 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Vietnám 1. rész- 2024. január

Egyiptom (2022 december)

Santorini- 2024. szeptember