Szaúd-Arábia 5. rész (2025. január)
Jeddahban leadtunk a kocsikát, majd átrepültünk az ország túloldalára, az Arab-öböl partján fekvő Dammamba, ahol felvettük az újabb autót és nekivágtunk az út utolsó szakaszának.
A város fontos kikötő és olajipari központ is egyben.
Dammamba elsősorban az építészet vonzott, ugyanis mindenképp meg akartam nézni a kavics formájú King Abdulaziz Centert, mely ott áll, ahol 1938-ban először találtak olajat. A Saudi Aramco olajvállalat építtette és egy norvég építésziroda tervezte. Alakját az olajat tartalmazó sziklaképződmények formája ihlette. Igazán futurisztikus kívül és belül egyaránt. Legkülönlegesebb része a homlokzatburkolata, mely rengeteg ezüstcsőből áll össze. A nyílások előtt ezek a csövek ellapulnak, ezáltal engedik be a fényt a belső térbe. Ráadásul még az olaj kitermeléséhez használt csövekhez is hasonlítanak, ezzel is utalt a tervező a helyszínre. A liftek előtti térben felfedezni véltem Hegra egyik keskeny sziklahasadékát. Lehet, hogy a tervező innen is merített ötletet.
Belsejében múzeumok, színház, mozi és könyvtár található. Esténként csodás kivilágításban tündököl, de ezt már nem vártuk meg, hiszen várt ránk Al- Hofuf városa.
Legszebb látnivalója egy természeti képződmény, a város keleti szélén található Al-Qarah-hegy. Különleges mészkőből álló szikláiról és barlangjairól híres. Az időjárás és az erózió alakította ki jelenlegi formáját. Nagyon élvezetes a hatalmas sziklafalak között vezető keskeny úton barangolni! Az ember azt sem tudja, melyik hasadékba kukkantson be, hiszen egyik csalogatóbb, mint a másik. Esteledett, mire odaértünk, így láthattuk esti kivilágításban is és így talán még szebb!
Itt található az Al-Ahsa Oázis is, mely 2,5 millió pálmafájával az UNESCO része. Al- Hofuf egyébként egy nagyon fontos város a térségben, palotáiról, piacairól és datolyaligeteiről ismert. Legfontosabb történelmi nevezetessége az Ibrahim- palota, mely egy oszmán kori erőd. Péntek lévén épp zárva volt, de kívülről is lenyűgöző.
A közelében található hatalmas Qaisariah piac is megér egy látogatást. Az ország egyik legrégebbi piacáról van szó, ez látszik is az épületek stílusán. Magas agyagtégla falai vannak hagyományőrző mennyezettel.
Al- Hofufban még egy magyar kávézót is találtunk bónusz látnivalóként.
A várost elhagyva már csak 350 km volt hátra az út kezdő valamint befejező állomásáig, Riyadhig. Ez a szakasz egy igazán látványos sivatagi részen haladt keresztül. Itt tűnt a legnarancssárgábbnak a homok. Emlékként hoztam is haza belőle egy kicsit. 😊
Másnap még sétálgattunk Riyadhban, majd megpróbáltuk leadni az autót a repülőtéren. Itt már nem ment olyan könnyedén, mint Jeddahban, ahol egyértelműen ki volt táblázva az út. Legalább egy órán keresztül köröztünk az induló és érkező terminálok között és nem sikerült megtalálni a parkoló bejáratát. Ahol a gps szerint be kellett volna kanyarodni, ott le volt zárva az út és senki nem tudott segíteni. Végül nagy nehezen megtaláltuk a helyi járatok parkolóját, ahol átvették a kocsit, majd pedig reptéri busszal átmentünk a nemzetközi terminálra. Ajánlom, hogy aki kocsit bérel a riyadhi reptéren, az alaposan kérdezze meg, hol kell pontosan leadni és hogy kell oda bejutni!
Kicsit leizzadva, de megérkeztünk a járatunkhoz és élményekkel feltöltődve intettünk búcsút ennek a különleges országnak! 😊
Megjegyzések
Megjegyzés küldése